2004 Programme
2005 Programme
Gormanston 2006 Flier
2006 Reservation Form
 
  David A. Cushman logo  

Gormanston Summer School 2006 Programme

THE FEDERATION OF IRISH BEEKEEPERS' ASSOCIATIONS

logo of the Federation of Irish Beekeepers' Associations

SUMMER COURSE PROGRAMME 2006
ADVANCED, INTERMEDIATE, PRELIMINARY AND WORKSHOPS
FRANCISCAN COLLEGE, GORMANSTON
MONDAY JULY 24th TO SATURDAY JULY 29th (inclusive)

The Federation of Irish Beekeepers' Associations welcomes you to the Annual Summer Course.

We hope you will enjoy your stay.

In order to ensure maximum comfort and safety for everyone certain regulations are necessary. Please co-operate.

Wear your I.D. Card at all times while within the College Property. Quietness is requested in Dormitories and surrounding areas after 11 pm. Please respect the rights of others to quietness at night.

When in the Swimming Pool, obey the Lifeguard at all times. Do not interfere in any way with him/her. Your own life may depend on his/her alertness.

Certain Officials of the Federation & Lecturers have permission to by-pass the queue at mealtimes because of duty commitments or lectures. Please be tolerant on these occasions.

Showers may be had by arrangement with Reception.

ADVANCED

LECTURERS :

Richard Ball, Devon U.K.
Willie O'Byrne. NatDipSc(Apic), Bray, Co Wicklow.
Patsy Bennett, NatDipSc(Apic), Knoxtown, Co. Wexford.
Dr Mary Coffey, An Teagasc, Carlow.
Philip McCabe, NatDipSc(Apic), Drogheda, Co. Louth.
Denis Horgan, C.F.L. Rathfarnham, Dublin.
Mary Keenan, Tree Council of Ireland

Tuesday July 25

09.00 - 10.00   Making and Maintaining Nukes - Patsy Bennett.
10.30 - 11.30   The Foundation of Good Comb. - Richard Ball.
14.00 - 15.00   Varroa Treatments Research Update - Mary Coffey.
15.30 - 16.30   Single Brood Box Management - Richard Ball.

Wednesday July 26

09.00 - 10.00 Honeybee Glands and their Functions - Willie O'Byrne.
10.30 - 11.30 Integrated Pest Management (part 1) - Richard Ball.
14.00 - 15.00 Strong Colonies, More Honey - Denis Horgan.
15.30 - 16.30 Integrated Pest Management (part 2) - Richard Ball.
19.30 - 20.30 Bee Keeping in Malta - Richard Ball.

Thursday July 27

09.00 - 10.00 Honeybee Respiratory System - Denis Horgan.
10.30 - 11.30 Observing the Colony - Richard Ball.
19.30 - 20.30 Bee-friendly Garden - Mary Keenan.

Friday July 28

09.00 - 10.00 Honeybee Blood Circulation System - Willie O'Byrne.
10.30 - 11.30 Apiary Hygiene - Richard Ball.
14.00 - 15.00 Oil Seed Rape, Bonus or Nuisance - Philip McCabe
15.30 - 16.30 Exotic Pests - Richard Ball.

INTERMEDIATE

LECTURERS :

Jim Ryan, C.F.L. Thurles , Co Tipperary.
Dennis Ryan, NatDipSc(Apic), Clonmel, Co Tipperary.
Tadhg O'Mahony, NatDipSc(Apic) Rathduff, Grenagh Co. Cork .
Ger O'Donoghue, NatDipSc(Apic), Burnfort, Co Cork.
John McMullan, C.F.L. Malahide, Co. Dublin
Finola Walsh, C.F.L. Callan, Co. Kilkenny
Gerald Williams, C.F.L. Gorey, Co. Wexford
Eamon Magee, C.F.L. Dublin.
Simon Rees, C.F.L. Dublin.

Tuesday July 25

09.15 - 10.15 Spring Management for Maximum Harvest - Ger O'Donoghue.
10.45 - 11.45 Swarm Control - Eamonn Magee.
14.15 - 15.15 Main Sources of Nectar in Ireland - Tadhg O'Mahony.
15.45 - 16.45 Comb Honey Production - Dennis Ryan.

Wednesday July 26

09.15 - 10.15 AFB and Nosema - Tadhg O'Mahony.
10.45 - 11.45 The Food Canal of the Honeybee - Simon Rees.
14.15 - 15.15 Preparing Bees for Winter - Ger O'Donoghue.
15.45 - 16.45 Controlling and Monitoring Varroa - Dennis Ryan.

Thursday July 27

09.15 - 10.15 Harvesting the Crop - Finola Walsh.
10.45 - 11.45 Ling Heather Honey Production - Eamonn Magee.

Friday July 28

09.15 - 10.15 Recycling Bees Wax - Jim Ryan.
10.45 - 11.45 Queen Rearing on a small scale - Simon Rees.
15.45 - 16.45 Acarine in Honey Bees - John McMullan.

PRELIMINARY

LECTURERS :

Claire Chavasse, NatDipSc(Apic), Cappagh, Co.Waterford.
Ethel Irvine, C.F.L., Enniskillen, Co.Fermanagh.
Norman Walsh, B. Agr., Nat. Dip. Sc.(Apic.), Hillsboro, Co.Down.
Sr. Catherine, C.F.L., Ardee, Co.Louth.
Seamus O'Connor, C.F.L. Armagh.
Philip McCabe, NatDipSc.(Apic), Drogheda, Co.Louth.

Tuesday July 25

09.30 - 10.30. Getting started - Claire Chavasse.
11.00 - 12.00 Hives and frames - Norman Walsh.
14.30 - 15.30 Apiary Selection & Management - Ethel Irvine.
16.00 - 17.00 The Occupants of the Hive - Sr. Catherine.

Wednesday July 26

09.30 - 10.30 Assembling hives & Frames - Seamus O'Connor.
11.00 - 12.00 Spring and Summer Management - Philip McCabe.
14.15 - 15.15 Hygiene and Disease - Sr. Catherine.
15.3 - 17.00 Out door Demonstration - All six Lecturers

Thursday July 27

09.30 - 10.30 Swarming - Ethel Irvine.
11.00 - 12.00 Foraging - Norman Walsh.

Friday July 28

09.30 - 10.30 Preparing for Winter - Claire Chavasse.
11.00 - 12.00 Harvesting and Marketing - Philip McCabe.

Saturday July 29

09.30 - 10.30 The Beekeeping Year - Seamus O'Connor.

WORKSHOPS 2006

LECTURERS :

June Hughes, Redmond Williams, Dennis Ryan, Ruary Rudd,
Micheál MacGiolla Coda, John Donoghue, Sr. Catherine, Bea Flavin-Dunphy,
Liam Rice, Gerald Williams, Dave Cushman, Terry Clare, John Perkins,
Richard Jackman, David Allen, Brian Dennis, Phil Bourke, Phillip Denwood,
David Loo, John Hendrie, Sandra Unwin, Simon Jones, Eddie Irvine,
Joan Taylor.

Tuesday July 26

09.30 - 11.30 Encaustic art (painting with a travelling iron) - June Hughes.
09.30 - 11.00 Microscopy, Dissection, Diseases, Pollen Analysis - R Williams, D Ryan, & R Rudd
09.30 - 11.00 Websites "R" Easy Part 1 - Dave Cushman.
10.00 am Grafting (manual) & Cell Raising - John Perkins, Richard Jackman, David Allen
11.00 Woodwork in Beekeeping with basic tools - John Donoghue.
*11.00 Hive Records & Evaluation - M MacGiolla Coda & L Rice.
14.30 Sweet Making and other Titbits - Sr. Catherine.
15.00 Jenter Kit & Cell Raising - Terry Clare, Brian Dennis, Phil Bourke.
15.00 Websites "R" Easy Part 2 - Dave Cushman.
20.15 Demonstration of Furniture Polishing - J Donoghue.

Wednesday July 27

09.30 - 12.30 Microscopy, Dissection, Diseases, Pollen Analysis - R Williams, D. Ryan, & R. Rudd
*11.00 Hive Records & Evaluation - M MacGiolla Coda & L Rice.
*11.00 Cell-finishing Colonies - John Perkins, Phillip Denwood, David Loo.
*14.00 Drone Congregation - Micheál MacGiolla Coda.
14.30 - 16.30 Woodwork in Beekeeping with basic tools - John Donoghue.
10.00 Cell-finishing colonies - Terry Clare, John Hendrie, Sandra Unwin.
15.00 - 17.00 Encaustic art (painting with a travelling iron) - June Hughes.

Thursday July 28

09.30 - 12.00 Encaustic art (painting with a travelling iron) - June Hughes.
09.30 - 12.00 Instrumental Insemination of Honeybee Queen - R. Williams.
10.00 Extracting Honey - Phillip McCabe & John Donoghue.
10.00 Sweet Making and other Titbits - Sr. Catherine.
10.00 Morphometry - Terry Clare, John Perkins, Richard Jackman.
20.15 Demonstration of Furniture Polishing - J Donoghue.

Friday July 29

09.30 - 11.30 Microscopy, Dissection, Diseases, Pollen Analysis - R Williams, D Ryan, & R Rudd.
10.00 Cells & Apideas - Terry Clare, Phil Bourke, Joan Taylor.
10.00 - 12.00 Morphometry - Phillip Denwood, Simon Jones, Eddie Irvine.
10.00 - 12.00 Woodwork in Beekeeping, assembling frames - John Donoghue.
*14.00 Drone Congregation - Micheál MacGiolla Coda.
15.00 Cells & Apideas - Terry Clare, Sandra Unwin, Phil Bourke.
19.00 - 21.00 Encaustic art (painting with a travelling iron) - June Hughes.
* Outdoor if possible

MEALTIMES

BreakfastLunchEvening Meal
08.00am12.30pm17.00pm

Monday

10.00 - 17.00 Registration Room 15
17.00Evening Meal
19.00Official Opening followed by Cheese & Wine Reception in Assembly Hall.

HONEY SHOW

Tuesday         09.30 - 12.00 Honey Show Exhibits Accepted.
Wednesday   13.30Presentation of Honey Show Prizes Lecture Hall 2.
Followed by Opening of Honey Show.

HONEY QUEEN

Wednesday 11.00 Selection of Honey Queen.
  13.30 Announcing Honey Queen.

ANNUAL CONGRESS

Wednesday 18.00 Lecture Hall 2 Registration of Congress Delegates,
followed by Congress. All are welcome.

MISCELLANEOUS

Tuesday 16.35 Meeting of Panel of Examiners.
 18.00Choir Practice in Church.
18.30Meeting of all BIBBA members.
20.15Meeting of Overseas Visitors.
Wednesday08.00Annual Mass for Living and Deceased Members.
12.00Group Photograph at Main Door of College.
Thursday14.00Coach Tour. Assemble near Swimming Pool.
18.30Executive Council Meeting.
21.30Social Evening for All.
Friday21.15Education Board meeting.

EXAMINATIONS

ADVANCED & INTERMEDIATE
Friday 09.30 - 12.30 Paper "A" Practical.
  14.00 - 17.00Paper "B" Scientific.
PRELIMINARY
Friday 14.00 - 14.30Written Paper.
 15.00 -Practical at Hives.
LECTURER
Friday 18.30Lecturer's Examination (if required).
Saturday 09.30Lecturer's Examination.

SATURDAY

11.15   REVIEW OF COURSE,  PRESENTATIONS,  &  CLOSURE.

PLAN OF COLLEGE

Layout of Basement at Gormanston College

Layout of Ground Floor at Gormanston College

FIRST FLOOR

This has Lecture Hall 1 and Lecture Hall 2, Rooms 19/20 are also on this floor, but are accessed by a staircase at the other end of the ground floor main corridor.

Layout of Ground Floor at Gormanston College

FLOOR TWO Rooms are on floor 2

FLOOR THREE The en-Suite rooms are on floor 3

A lift is available on request at reception

 Transcribed... 18 March 2006, Correction...... 19 April 2006, Upgraded... 24 August 2007,
Source Code last updated...
This page has actually been validated by W3C Javascript Navigational elements not used